ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MAMAK İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2015 - 2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. TÜM VATANDAŞLARIMIZ DAVETLİDİR.

MAMAK  İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2015 - 2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. TÜM VATANDAŞLARIMIZ DAVETLİDİR.

 

MAMAK  İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2015 -2 016

 

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKÖĞRETİM HAFTASI

 

KUTLAMA PROGRAMI

 

 

 

A. ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNMA TÖRENİ

 

 

 

         (28 Eylül 2015 Pazartesi saat:14.00)

 

 

 

1-28 Eylül 2015 Pazartesi günü saat 14.00’da  Cebeci Şehitliği Atatürk Anıtı’nda Çelenk Sunma Töreni yapılacak, sadece Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından Atatürk Anıtı’na sunulacaktır.

 2- Çelenk Sunma Töreni, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, 21. Eğitim bölgesi  resmi - özel  okul öncesi ve ilk ve ortaokul müdürleri, Şehitlik Ortaokulundan  30 kişilik öğrenci grubu yeteri kadar öğretmen ile Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının söylenmesi, 

 3-21.Eğitim bölgesi ilk ve ortaokullar Bayrak ve Flamaları ile birlikte törene katılacaklardır.

  4.Çelenk sunma Töreni akabinde Mamak İHL tarafından görevlendirilecek Meslek Dersi  öğretmeni organizasyonunda Şehitlerimizin kabri ziyaret edilerek dua okunacak

 

                         

 

KUTLAMA TÖRENİ

 

            Kutlama programı öncesinde ilçemiz protokolü tarafından BUYUKELÇİ NAZIM BERGER İLKOKULUNDA 28 EYLÜL PAZARTESİ SAAT 10:00 DA birinci sınıf öğrencilerinin ders ve okul coşkusuna katılınacak ve ilk ders yapılacak. Bu programın organizasyonu Büyükelçi Nazım Berger İlkokulu  sorumluluğunda yapılacaktır.

 

            1-İlköğretim Haftası Kutlama Töreni 1 Ekim Perşembe günü saat 10:00’da İlçe Protokolü ile birlikte Şehit Binbaşı Arslan KULAKSIZ İlkokulunda   yapılacaktır.

 

            Tören alanının hazırlanması ve organizasyonu Şehit Arslan KULAKSIZ Müdürün sorumluluğunda olacaktır.

 

Ses yayın cihazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  tarafından sağlanacaktır.

 

2-Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile ebediyete intikal etmiş tüm eğitimcilerimiz ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulacak, akabinde İstiklal Marşımız Törene katılanlarca söylenecektir.

 

            3-Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar ve şiirler.

a) Şehit Binbaşı Arslan KULAKSIZ İlkokulu Müdürü  konuşması, 

b) İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi GÜNEY  konuşması,

c) Mamak İHL öğrencileri tarafından Kur’anı Kerim Tilaveti ve Dua okunması

d) Şiirlerin okunması

e)Kapanış

 

                           

 

KUTLAMA İLE İLGİLİ DİĞER GÖREVLER

 

         

 

 1-İlköğretim Haftası Kutlama Programı İlçe Milli Eğitim Kültür Şube Müdürü Adem ÖZTÜRK  ve İlçe Kültür Komisyonu sorumluluğunda yürütülecektir.

 

2- Atatürk Anıtındaki törende ve Şehit Arslan KULAKSIZ İlkokulu yapılacak olan törende, sunuculuk görevi aynı okul beden Eğitim Öğretmeni Melda KURTUKLUOĞLU VE Kültür Komisyonu   tarafından yapılacaktır.

 

3-Atatürk Anıtı’nda töreni beden Eğitim Öğretmeni Aydın ÖZTÜRK ve Komisyonu   tarafından yönetilecektir.

 

4- Törenin yapılacağı okul ve yakın okulların velilerinin törene katılımının sağlanması için ilgili okullarca girişimlerde bulunulacaktır.

 

5- Tören alanındaki güvenlik tedbirleri Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.

 

6- 28 Eylül 2015 Pazartesi günü tüm ilköğretim okullarımızda şenlik düzenlenmesi ve hayırseverler ile velilerinde bu şenliğe davet edilmesi sağlanacaktır. Okullar bayraklarla süslenecek, okullarca hazırlanabilecek eğitimle ilgili dövizler okulların giriş yerlerine asılacaktır. 

 

         

 

DİĞER FAALİYETLER

 

 1-İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği gereğince her okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kurumlarında 28 Eylül 2015 tarihinde  “Ders Yılı Açılış Töreni” düzenlenecek ve 02 Ekim 2015 tarihine kadar “İlköğretim Haftası Kutlama Etkinlikleri” ne yer verilecektir.

 

 2- Okullarda yönetici ve öğretmenler tarafından ilköğretimin önemi hakkında bilgiler verilecektir.

 

3- Hafta süresince çevrede bulunan hayırsever vatandaşlar tarafından ekonomik koşulları yetersiz olan öğrencilere giyim, kitap ve kırtasiye yardımlarının yapılması teşvik edilecektir.

 

4- Yazılı ve görsel basın yayın organları (mahalli gazete, dergi TV, radyo) aracılığı ile İlköğretim Haftasının önemi belirtilecek, “Destekleme ve Yetiştirme kursları” “Eğitime %100 Destek Kampanyası”, Kız Çocuklarının Okullaştırılmasına Destek Kampanyası”, “Okullar Hayat Olsun” kampanyalarını destekleyici ve bu anlamda kamuoyunu özendirici dayanışma ve yardımlaşma konuları işlenecek, İlköğretim Haftasında çevremizin duyarlılığını artırmak ve bu duyguya süreklilik kazandırma gayreti gösterilecektir.

 

5-Tüm okul öncesi ve ilköğretim okulu müdürlükleri Bakanlığımızca başlatılan ve ilimizde yürütülen “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” “Kız Çocuklarının Okullaştırılmasına Destek Kampanyası, Eğitime %100 Destek Kampanyası, Okullar Hayat Olsun” kampanyalarını tanıtıcı bez döviz yazdırılıp okullarının muhtelif yerlerine asacaklardır.

 

            6-Her okul bünyesinde yapılacak “Ders Yılı Açılış Töreni”nde bir grup 8.sınıf öğrencisi bir grup okul öncesi ve 1.sınıf öğrencisine “Okula Hoş Geldiniz” çiçeği sunacaktır.

 

7-Okul yönetimleri imkanlar ölçüsünde aşağıdaki çalışmalara da yer verecektir.

 

            a) İlköğretimin tanıtılması, okuma yazmanın önemi, okur yazar olmanın bireye ve ülkeye katkısı ve benzeri konularda panel, konferans, söyleşi gibi etkinliklerin düzenlenmesi,

 

            c) Türkçe zümresi işbirliği ile oluşturulacak öğrenci gruplarınca İlköğretimin anlam ve önemini anlatan okul bülteninin çıkarılması,

 

            d) Okulun bahçesinin uygun olması durumunda yerel yönetimlerin desteği sağlanarak yetenekli öğrencilerinde katılımı ile müzik şöleninin yapılması,

 

            e)Öğrencilerin okula başladıkları gün neler hissettiklerini, duygu ve düşüncelerini aktarabilecekleri özel bir defterin okul girişinde bulundurulması,

 

            f)Bir önceki öğretim yılında dereceye giren başarılı öğrenciler ile önceki yıllarda mezun olmuş başarılı kişilerin-varsa çevrede okul yaptırmış, eğitime katkı sağlamış yardımsever vatandaşların- açılış törenine davet edilerek konuşmacı olarak katılımlarının sağlanması,

 

           g) Okulun bulunduğu yerleşim yerinin özelliğine göre (İlköğretimin önemine uygun şiir, müzik,konuşma vb.) yerel yönetimlerin yapacağı anonslarla daha geniş kitlelere ulaşılması sağlanacaktır

 

  Program görevliler için emir, protokol ve sayın vatandaşlarımız için davetiye niteliğindedir.         

 

                                                                                                                                                                       Ali MANTI

 

                                                                                                                                                                      Kaymakam

 

 

 

 

 

 

 

Şafaktepe Mah. 125 cad. No 5 Şafaktepe İlkokulu Yanı Mamak / ANKARA - 0312 3191823

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.