ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden İş Tutkusunu Arttıran Proje

Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 2 yıl süren "İş Tutkusu" isimli AB projesi bu yıl tamamlandı.
Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden İş Tutkusunu Arttıran Proje

Mamak’ta bulunan Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1995 yılından beri öğrencilerine becerilerini keşfetme ve geliştirme olanağı sunmaktadır. Bu çalışmalarını AB projeleri ile daha ileriye taşımayı hedefleyen meslek lisesi şu ana kadar 15 gün ile 1 ay arasında değişen süreliğine 60 öğrencisini Türkiye Ulusal Ajansı’nın sağladığı AB fonu ile staj amaçlı yurtdışında götürmüştür. Aynı fonla 2 yıl süren "İş Tutkusu" isimli AB projesini bu yıl tamamlayan okul, Avrupa’nın 4 farklı ülkesinden meslek liseleriyle ortaklık yapmıştır. Projenin nihai hedefi, Ağırlama ve Yiyecek İçecek Sektörünün gelecekteki elemanlarını yetiştiren mesleki eğitim personelinin becerilerini artıracak yaklaşımlar geliştirmektir.


Bu yaklaşımların tümüne ve proje detaylarına, Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tasarladığı proje websitesi
www.passionforenterprise.eu adresinden ulaşılabilmektedir. Ortak kurumlar Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Türkiye), Sussex Downs College ve Grand Hotel Eastbourne (İngiltere), SEDU Mesleki Eğitim Koleji (Finlandiya), Amersfoort Otelcilik Meslek Lisesi (Hollanda), Panzini Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi (İtalya) öğrencilerinin mesleklerine duydukları tutku ve motivasyonu artırmaya yönelik iyi uygulamalarını bir e-kitapçıkta biraraya getirmiş ve bu uygulamaları ülkelere yapılan ziyaretlerde sergilemiştir.

Projenin kitapçığına göre, özellikle işverenlerin öğrencileri eğitme ve değerlendirme aşamalarına daha çok dahil edilmesi gerektiğinden bahsedilmektedir. Meslekten gelen ve başarı öykülerine sahip kişilerin etkili rol model olarak okul terkinin de azalmasına katkı sağlamaktadır. Öğrencilerin iş ve girişimcilik becerilerinin maksimum düzeye gelmesinde proje tabanlı gerçek yaşam uygulamaları önemli bir faktördür. Proje tabanlı çalışmalar başlangıcından sonuna kadar, öğrenciler tarafından bizzat yapılan faaliyetlerdir. Böylece öğrenciler, yaptıkları işin içeriği, planlaması, sunumu ve bütçelendirilmesi konusunda  sorumluluk alarak alanlarına daha fazla yoğunlaşmaktadır.

2 yıl süren bu projenin logosu da Bilişim Teknolojisi öğrencileri arasından en iyi tasarımı sunarak Semanur Şimşek tarafından tasarlanmış, projenin Türkiye ayağında da Pastacılık öğrencileri tarafından hazırlanan yaş pasta üzerinde kullanılarak ve 4 öğrenci Finlandiya ziyaretine dahil edilerek öğrenci katılımına dikkat edilmiştir. Oluşturulan uluslararsı ağ sayesinde, okul ileriki zamanlarda ortak kurumlarla öğrenci ve öğretmen değişimini hedeflemektedir.
     


Şafaktepe Mah. 125 cad. No 5 Şafaktepe İlkokulu Yanı Mamak / ANKARA - 0312 3191823

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.