ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul/Kurum Müdürleri Toplantısı

Okul/Kurum Müdürleri Toplantısı

Okul Müdürleri ile ilk toplantımızı yaptık.  Toplantının konusu 2014/16 Nolu Bakanlık Genelgesi ve Valilik Olur yazısında da belirtildiği üzere okul/kurum müdürlerinin işveren vekili olarak sorumluluk ve yükümlülükleriydi.  İlçemiz İSG Bürosu tarafından hazırlanan toplantı,  Şube Müdürü Mahmut ÖZTURANLI´nın kısa konuşması ile başladı. Toplantıda İSG İlçe Koordinatörü Şahbender KORKMAZ tarafından gerçekleştirilen sunumda ise üzücü kaza istatsitikleri ve okullardaki iş kazası haberlerine yer verildi.  75 dakika süren sunum ve toplantıda da belirtildiği gibi;

Okullarımızda ÖncelikleYapılacak İşlemeler ve Dikkat Edilecek Hususlar
1- Etkin iletişim ve haberleşme...
2- Çalışan Temsilcisini seçmeli
3- 50 veya daha fazla çalışan varsa İş sağlığı ve Güvenliği Kurulu oluşturmalı
4- Risk değerlendirme ekibi,
5- Acil durum ekibi,
6-İş Sağlığı ve Güvenliği onaylı defteri alınıp, onaylatmalı
7-Organizasyon yapısı oluşturulmalı, görev yetki ve sorumluluklar belirlenmeli,
8-Makine talimatları hazırlanarak, makine operasyon noktaları ve koruyucuları gözden geçirilmeli, makine yerleşimlerinin kontrol edilmeli,
9-Kişisel Koruyucu Donanımlar belirlenmeli,
10- İş Sağlığı ve Güvenliği uyum levhaları belirlenmli, İş Sağlığı ve Güvenliği talimatları oluşturulmalı,
11-Etiketleme ve işaretleme
12-Acil toplanma yerleri ve yönlendirme işaretlerinin belirlenmeli,
13-Yangın sistemlerinin kontrol edilmeli,
14-Alarm ve tahliye tatbikatları planlanmalı,

Duyuru ve iletişim panolarının aktif kullanımı önemlidir.  Henüz gönderilmediyse; Temel İSG Eğitimleri almayan çalışanların listesi büromuza gönderilmeli (Çizelge halinde ücretli öğretmen, kadrolu öğretmen, işçi şeklinde belirtilmeli- Üst yazıya gerek yok) 

- Yemekhane, kantin çalışanları için hijyen eğitimi gerekli bu konuda ilçemizdeki Halk Eğitim Merkezeleri´ne başvuru yapmak gerklidir.

- Ramak Kala Olay Formu Kullanılmaya başlanmalı, çalışanlara bilgi verilmelidir. En küçük kaza tehlikesi bile kayıt altına alınmalıdır.

 Okullarımızda İş sağlığı Güvenliği ile ilgili olası problemlerin önüne geçmek için genellkle karşılaşılan problemelere ( düşmelere, zehirlenmelere, elektrik çarpmalarına) karşı önlem alınmalıdır.  Sınıfların pencereleri havalandırma amaçlı açılmışsa öğrenci bulundurulmamalı veya öğretmen gözetimi sağlanmalıdır.  Pencerlerin düşme tehlikesi oluşturmaması için önlem alınmalıdır. Okulun bütün bölümlerinde kaygan zemin tehlikesi gözardı edilmemelidir.  Cisim düşmesi, kayması tehlikelerine karşı lavabo, ayna, pano,kalorifer peteği vb nesneler sağlamlaştırılmalı, kontrol edilmelidir. Çalışma alanlarının duvar ve zeminlerinin kontrol edilmesi çokönemlidir.

Okullar Rehberlik amaçlı olarak  1 Aralık 2015 tarihinden itibaren ziyaret edilmeye başlanacaktır. İlçe İSG Bürosu´nun fiziki olarak hazır olmasıyla birlikte,  idarecilerimiz okul ziyaretlerimizi beklemden belirlenen günlerde büroya uğrayıp bilgi alabilirler.

Şahbender KORKMAZ
İSG İlçe Koordinatörü
e-posta: isgmamak@gmail.com 
 

 

Şafaktepe Mah. 125 cad. No 5 Şafaktepe İlkokulu Yanı Mamak / ANKARA - 0312 3191823

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.