ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününde Ali Gültekin Özel Eğitim Uygulama Okulu Öğrencileri Ziyaret Edildi

"21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü: +1 Farkla Farklılıklar Değerlidir."
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününde Ali Gültekin Özel Eğitim Uygulama Okulu Öğrencileri Ziyaret Edildi

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Elif Özbek, Mamak Kaymakamımız Sayın Ali Sırmalı ve Şube Müdürlerimiz ile birlikte 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü sebebiyle ilçemiz Ali Gültekin Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerimiz ile buluştu.

 

Sayın Özbek, konuşmalarında: "Birleşmiş Milletler tarafından dünya genelinde down sendromu hakkında toplumsal farkındalık ve duyarlılık oluşturmak, down sendromlu bireylere karşı olumlu tutum ve davranışlara katkıda bulunulmasını sağlamak, erken eğitimin ve eğitimde sürekliliğin önemine dikkat çekmek amacıyla "21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de her yıl 21 Mart'ta, Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarımızda toplumsal farkındalık ve duyarlılığa katkı sağlayacak etkinlikler düzenlenmektedir. Her down sendromlu bireyin sevgi dolu bir toplumun parçası olma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Down sendromu, bireylerin fiziksel özellikleri ve zihinsel yeteneklerinde farklılık gösteren genetik bir durumdur. Down sendromlu bireylerin topluma katkı sağlayabilecekleri, yeteneklerini geliştirebilecekleri ve mutlu bir yaşam sürdürebilecekleri unutulmamalıdır. Down sendromlu bireylerin hayatlarını daha iyi anlamak, toplum ile bütünleşmelerini sağlamak, onların sahip olduğu yetenekleri ve potansiyellerinin farkında olmalarını sağlamak ve geliştirilmeleri önem arz etmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından dünya genelinde down sendromu hakkında toplumsal farkındalık ve duyarlılık oluşturmak, down sendromlu bireylere karşı olumlu tutum ve davranışlara katkıda bulunulmasını sağlamak, erken eğitimin ve eğitimde sürekliliğin önemine dikkat çekmek amacıyla ilan edilen 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü"nde, down sendromlu bireylerin yaşamlarını daha iyi anlamak ve desteklemek için birlikte hareket etmenin önemli olduğunu biliyoruz. Bu öğrencilerimize okullarımızda fedakârca hizmet sunan tüm öğretmenlerimize, personelimize ve velilerimize teşekkür ediyoruz." dedi.

 

22-03-202422-03-202422-03-202422-03-202422-03-202422-03-2024

 

 

 Şafaktepe Mah. 125 Cad. No 5 Mamak / ANKARA - 0312 319 1823, Ek Bina 0312 362 3372

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.