ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Elif Özbek, Çocuk ve Genç Meclis Oturumuna Katıldı

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Elif Özbek, Çocuk ve Genç Meclis Oturumuna Katıldı

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Elif Özbek, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Düğmeci ve Belediye Gençlik Spor Müdürü Sayın Cengiz Keskin ile birlikte Mamak Belediyesi Çocuk Meclisi ve Genç Meclisi 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Özel Oturumu'na katıldı. 

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz, konuşmalarında: Kendisinden dünyayı emanet aldığımız çocuklar, toplumun en temel unsurlarından birisidir. Toplumun neşesi ve mutluluğun kaynağı olan çocuklar, masumiyetin, saflığın ve güzelliğin timsalidir. Medeniyetimizde çocuklar, neslin korunması ilkesi kapsamında özel korunma hakkına sahiptir. Aile, toplum ve devletlerin bu konuda özel görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Çocuk haklarının korunmasında yapılan bütün çalışmalar önemli olmakla birlikte, küresel ölçekte çocuk hakları konusunda olması gerekenin çok uzağında olduğumuz da aşikârdır. Bugün için dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanan kitlesel ve yoğun çocuk hakları ihlalleri olması gereken noktadan uzak olduğumuzun açık kanıtıdır. Ülkemiz, Dünyanın ikircikli yaklaştığı çocuk hakları meselesinde, her türlü siyasi saikten vareste olarak, başta Suriyeli çocuklar olmak üzere tüm dünya çocuklarının haklarının korunması ve güçlendirilmesi noktasında yoğun gayretler içerisindedir. Türkiye'nin hem yurt içinde hem de yurt dışında yürüttüğü terörle mücadele faaliyetleri, şüphesiz çocuk hakları savunuculuğudur. Sınırlarına gelen bütün sığınmacı çocukları tereddütsüz bir şekilde kabul eden Türkiye, dünya devletlerine örnek olacak bir tavır ortaya koymuştur. Yine Dünyanın birçok yerinde çocukların temel yaşamsal gıdaya ve temiz suya erişiminin engellenmesi, çocuğun ailesi birlikte büyümekten mahrum bırakılması, kimyasal ve konvansiyonel silahlarla öldürülmesi ve yaralanması, çocukların zorla dilendirilmesi bugün için yaşanan başlıca çocuk hakları sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yıl, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve UNICEF iş birliğinde farklı kültür ve coğrafyalardan çocukların bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak sağlayacak olan Uluslararası 24.Çocuk Forumu 'Bugünü Beraber İnşa Edelim' temasıyla 24 ülkeden çocukların katılımıyla düzenlenecek etkinlikte, en temel çocuk hakkı olarak yaşama hakkı üzerinde de durularak, barış ortamının her bir çocuk için sağlanması gerektiğinin vurgulanması gerekiyor. Özellikle Gazze'de yaşanan savaşın çocukların üzerinde psikolojik etkilerinin olmasının yanında en temel hak olan yaşama hakları ihlal ediliyor ve bu durumun tüm vicdanları sızlatıyor. dedi.

 

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Özbek, "Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle, çocukların haklarına bütünüyle kavuştuğu bir dünyayı temenni ediyor, bu konuda sorumluluğu olan bütün aktörleri göreve davet ediyorum." diyerek konuşmasını bitirdi.


20-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-2023

Şafaktepe Mah. 125 Cad. No 5 Mamak / ANKARA - 0312 319 1823, Ek Bina 0312 362 3372

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.