ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İyilik Okulu Projesi" Mamak İlçe Okul Koordinatörleri Bilgilendirme ToplantısıDeniz Feneri Ankara Şubesi İyilik Okulu Proje Koordinatörü Sayın Ahmet Karademir tarafından "İyilik Okulu Projesi" kapsamında ilçemiz okul koordinatörlerine yönelik düzenlenen tanıtım ve bilgilendirme toplantısı, Müdürlüğümüz Ek Hizmet Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Deniz Feneri Ankara Şubesi İyilik Okulu Proje Koordinatörü Sayın Ahmet Karademir, konuşmalarında: Millî Eğitim Bakanlığımız ile imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine iyiliği anlatmak, temiz dünyalarında iyilik zemininde erdemi yükseltmeyi amaçlayan ve içinde çocukların neşesi, iyilik günlükleri, iyilik kumbaraları olan "İyilik Okulu" projesi kapsamında yeni yetişen nesilde iyilik, yardımlaşma, paylaşma, diğerkamlık hususunda farkındalık oluşturma amaçlamaktadır. İyilik Okulu Projesinin uygulaması çerçevesinde bugüne kadar başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, Derneğimizin şube ve temsilciliğinin bulunduğu illerde yaptığımız sunumlarda binlerce öğrenci ile buluştuk. İyilik Okulu projesinin bir parçası olarak okullarda bir araya geldiğimiz öğrencilerimize iyilik projelerimiz ve derneğimizin çalışmalarını anlatan görseller kullanarak iyiliği ve yardımlaşmayı anlatıyoruz. Derneğimizin çalışmalarını, deneyimlerini, dünyanın birçok ülkesinde hayata geçirdiği iyilik projelerini öğrencilerimizle paylaşarak farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Öğrencilerle sosyal sorumluluk sahibi olmayı, erdemli olmayı, vicdanlı olmayı, insanlara sahip çıkmayı kısacası iyiliği konuşuyoruz, iyilikler üzerine sohbet ediyor, dertleşiyoruz.

Projenin bir ayağında, okullarımıza giden iyilik okulu ekiplerimizin yaptığı sunumlar ve öğrencilerimizle paylaşımlarının sonunda onlarla birlikte bir iyilik projesini hayata geçirme teklifimiz bulunuyor. İzledikleri, gördükleri şeyleri kolayca hatırlayacaklarını biliyoruz ama dile getirilen konuları kalıcı olarak öğrenmeleri için onlarla birlikte su kuyusu açmak, katarakt ameliyatları yapmak ya da benzeri bir iyilik projesini hayata geçirmek gerekiyor. Gidilen okullarda bir ders süresi kadarlık sunum sonunda onlara, ''Birlikte bir iyilik projesini gerçekleştirmeye var mısınız? sorusunu yöneltiyoruz.

Aldığımız güçlü bir, ''Eveeet!'' cevabından sonra öğretmenler ve idareciler konunun takipçisi oluyorlar. Kısa sürede hedeflenen proje için gerekli kaynak öğrencilerimizin kendi aralarında harçlıklarından yaptıkları katkı ve velilerinde katılmasıyla daha çabuk bitirilmesini sağlıyor." diyerek proje hakkında okul koordinatirlerimizi kısaca bilgilendirerek ardından kooridatörlerimiz tarafından kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı. Düzenlenen toplantıya Şube Müdürümüz Sayın Ahmet Fevzi Özdemir ile İyilik Okulu projesi Ankara Temsilcisi Ömer Sadık Kendir ve İyilik Okulu projesi İlçe Koordinatörümüz Gül Mert de katıldı.

12-02-202412-02-202412-02-202412-02-202412-02-202412-02-202412-02-202412-02-2024

 

Projenin Amacı:

Öğrencilere/kursiyerlere iyilik, yardımlaşma, dayanışma, atık, sıfır atık, israf, geri dönüşüm, çevre ve çevreye iyilik kavramlarını tanıtmak; sıfır atık kültürünü benimsemiş, hayatı atıksız ve sıfır atık kültürüne uygun, çevreye ve doğaya zarar vermeden yaşamanın da aslında bir iyilik olduğu bilinci ve farkındalığına varmış bireylerin yetişmesine katkı sağlamak. 

Projenin Özeti:

Gerçekleştirilecek iyilik projelerinin değerlendirilmesi sonucu, dereceye giren projelerin okulları/kurumları da aynı derece ile "Yılın İyilik Okulu" ve "Yılın İyilik Merkezi" unvanı ile ödüllendirilecek. Öğrencilere, öğretmenlere ve idarecilere para, kitap ve çeşitli ödüller verilecek.

Yarışma Materyallerine Nasıl Ulaşılacak?

İmam hatip ortaokulu, resmi ve özel ortaokullar, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi, çok programlı Anadolu lisesi, mesleki eğitim merkezi, halk eğitimi merkezi/olgunlaşma enstitüsüne bağlı kurslar ile açık öğretim kurumlarına bağlı öğrenciler/kursiyerler yarışmaya katılabilecekler.

Yarışmaya Kimler Katılabilecek?

İmam hatip ortaokulu, resmi ve özel ortaokullar, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi, çok programlı Anadolu lisesi, mesleki eğitim merkezi, halk eğitimi merkezi/olgunlaşma enstitüsüne bağlı kurslar ile açık öğretim kurumlarına bağlı öğrenciler/kursiyerler yarışmaya katılabilecekler.

Son Başvuru Tarihi: 24 Mayıs 2024 Cuma saat 17.00

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Ödüle layık görülen projeler alfabetik olarak www.denizfeneri.org.tr; www.iyilikokuluodulleri.com  adresinde 17.07. 2024 tarihinde ilan edilecektir.

Derecelendirmeler ödül töreninde açıklanacaktır.

ÖDÜLLER

Ortaokullar

Birincilik Ödülü: 12.000 TL

İkincilik Ödülü: 10.500 TL

Üçüncülük Ödülü: 9.000 TL

Jüri Özel Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti

Çoklu İyilik Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti

 

Lise / Halk Eğitim Merkezleri / Olgunlaşma Enstitüleri / Açık Öğretim Kurumları

Birincilik Ödülü: 15.000 TL

İkincilik Ödülü: 13.500 TL

Üçüncülük Ödülü: 12.000 TL

Jüri Özel Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti

Çoklu İyilik Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti

 

Okullarımız İyilikte Yarışıyor Proje Dosyaları için TIKLAYINIZ.

Hayat Boyu Yarışıyoruz Proje Dosyaları için TIKLAYINIZ.

 

Şafaktepe Mah. 125 Cad. No 5 Mamak / ANKARA - 0312 319 1823, Ek Bina 0312 362 3372

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.