ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kaymakamımız Sayın Ali Sırmalı, Selman-ı Farisi Anadolu İmam Hatip Lisesinde Düzenlenen Türk Tarihinin Büyük Zaferi: Kut'ül Amare Programına Katıldı

Kaymakamımız Sayın Ali Sırmalı, Selman-ı Farisi Anadolu İmam Hatip Lisesinde Düzenlenen Türk Tarihinin Büyük Zaferi: Kut'ül Amare Programına Katıldı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Elif ÖZBEK, Kaymakamımız Sayın Ali SIRMALI'nın teşrifleri ve Şube Müdürlerimizin katılımlarıyla Mamak Selman-ı Farisi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen "Kut-ül Amare Zaferi" programına katıldı.

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Özbek, konuşmalarında: "Irak Cephesinde 29 Nisan 1916'da Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Kut'ül Amare Savaşı, Birinci Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak kabul ediliyor. Binlerce yıllık tarihimize baktığımızda, tarihimizi zaferler tarihi olarak adlandırmamız elbette mümkündür. Malazgirt'ten Çanakkale'ye Dumlupınar'dan Sakarya'ya kadar tarihimiz eşsiz zaferlerle doludur. Bugün bu coğrafyada ayakta kalmışsak, bu zaferler sayesinde ayakta kalmışız. Ancak hepsi bundan ibaret değil, bir Kut'ül Amare'de, bir Medine müdafaasında, bir Yemen'de, bir Trablusgarp'ta da bizim büyük zaferlerimiz var. O zaferler de bizim tarihimizin bir parçasıdır. "Kut'ül Amare, Milletimizin her türlü imkânsızlıklara rağmen elde ettiği en büyük ve en şanlı zaferdir. Bizlere unutturulmak istenen ancak bizim de hiçbir zaman unutmayıp daima hatırlayacağımız bir kahramanlık destanı yeni bir nesil ile tekrar kutlanmaya ve bilinmeye başladı. Bunun için sizleri tebrik ediyorum. Bizler Malazgirt'ten İstanbul'un fethine, Sakarya'dan Çanakkale'ye, Kut'ül Amare'ye kadar tarihi zaferlerle dolu bir milletin ecdadıyız. Vatanı ve bayrağı uğruna gözünü kırpmayan ecdadımızın torunlarıyız. Kahramanlık destanlarıyla, hoşgörüsü, kadirşinaslığı, kardeşliğiyle mazlum coğrafyalara kucak açan bir milletin temsilcileriyiz.  Halil Paşa'nın, İngiliz birliklerini 29 Nisan 1916'da teslim almasının ardından, "Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz" sözleriyle duyurduğu Kut'ül Amare Zaferi'nin 108' inci yıl dönümü kutlanıyor. Irak Cephesi'nde 29 Nisan 1916'da Türk ordusunun kesin zaferiyle sonuçlanan Kut'ül Amare Savaşı, Birinci Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak kabul ediliyor. Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutasındaki İngiliz birliklerinin teslim alınmasıyla kazanılan bu zafer, Çanakkale'nin ardından Birinci Dünya Savaşı'nın en büyük zaferi olma niteliği taşıyor. 'Unutulan Zafer' programında Kut'ül Amare Zaferi' nin 108' inci yıl dönümünü kutlarken programa teşrifleri ile bizleri onurlandıran Sayın Kaymakamımıza huzurlarınızda teşekkür ediyor programın hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum." dedi.

 

 

 

29-04-202429-04-202429-04-202429-04-202429-04-202429-04-202429-04-2024

 

Şafaktepe Mah. 125 Cad. No 5 Mamak / ANKARA - 0312 319 1823, Ek Bina 0312 362 3372

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.