ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VETFest Haber Bülteninin Bahar Baskısı

Projenin ortakları olarak Portekiz, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Türkiye, güncellenmiş araçları iş piyasasında paylaşarak Mesleki Eğitim ve Öğretim (VET) ağlarındaki mevcut eğilimleri yeniden şekillendiriyorlar!
VETFest Haber Bülteninin Bahar Baskısı

VETFest haber bülteninin bahar baskısı burada! Projenin ortakları olarak Portekiz, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Türkiye, güncellenmiş araçları iş piyasasında paylaşarak Mesleki Eğitim ve Öğretim (VET) ağlarındaki mevcut eğilimleri yeniden şekillendiriyorlar!

Projenin 2. Toplantısında neler tartışıldı?

VETFest ortakları 11-12 Şubat 2020 tarihleri arasında İtalya'nın Avellino şehrinde ve CONFORM (Consulenza Formazione e Management Societa Consortile) binasında bir araya geldi.

Temel tartışmalar, ulusal anketlerin sonuçlandırılması ile ilgili Kitapçığın oluşturulması ve VET'te güncel uygulamaların önerilmesi ile ilgilidir.

Tüm ortaklar, anketlerin uygulanması için ortak bir metodoloji oluşturulmasına yönelik etkili teknik ve yöntemler alışverişinde bulunmuşlardır. Aynı zamanda, projenin yaygınlaştırılması, her bir ortak ülkede gerçekleştirilen eylemlere dayalı olarak ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur.

Özellikle, Organizasyon lideri EUROTraining, projenin hedef gruplarını tanımladı ve katılımın nasıl arttırılabileceği konusunda bazı fikirler sundu ve böylece proje sonuçlarının daha büyük ilgili taraflara aktarılması sağlanabilinir.

Bugüne kadar neler yapıldı?

Korona virüs kısıtlamaları ve karantina durumuna zorunlu uyum sürecinde VETFest projesinin tüm ortakları için (Ulusötesi ve Ulusal Mesleki Eğitim ve Öğretim ağları için 12 Etkinlik), Mesleki Eğitim ve Öğretimde iyi uygulamalarla ilgili sonuçlara ulaşmada büyük ilerleme kaydedilmiştir.

Doğrusu, Ortaklık, her ülkede raporlandığı gibi iyi uygulamaların toplanmasını sonlandırmıştır.
Daha spesifik olarak, ortakların ülke araştırması, Avrupa Mesleki Beceriler Haftası ile ilişkili etkinlikler ve etkinlikler hakkında en iyi uygulamaları sunmaktadır.

Ayrıca, ortaklar Mesleki Eğitim ve Öğretim okullarının uluslararasılaşması ve personel ve stajyerlerin hareketliliği ile ilgili iyi uygulamaları izlemiştir. Ortaklar sadece ülkelerinden Mesleki Eğitim ve Öğretim için Avrupa Kalite Güvence Referans Çerçevesi'nin uygulanması için iyi uygulamalar sunmakla kalmadı, aynı zamanda öğretmenlerin ve eğiticilerin mesleki gelişimine uygulanabilecek araçlar da topladılar.

Sonuç olarak, VETFest projesi ortakları tarafından bildirilen tüm iyi uygulamaları içeren Kitapçık hazırlanmıştır .

İkincisi, ulusal bağlamıyla ilgili en iyi 12 iyi uygulama lehine oy kullanıldı. Bu nihayetinde CEPROF liderliğindeki '12VETFest Planının Uygulanması' bölümünde daha sonra test edilecek iyi uygulamalarla 12VETFest Planının Oluşturulmasına yol açtı. Sonraki adımlar neler olacak?

Ortaklar, VETFest projesinin sürekli uygulanması konusunda kararlaşırlar. Bazı Kurumlar uzun süre kapalı kalsa da, COVID-19 nedeniyle ortaklar yüksek motivasyona sahiptir. Aslında, karantina dönemi tüm katılımcı Kuruluşlar için zorlu bir süreç olmuştur. İnsanlar uzaktan çalışma ortamlarında becerilerini geliştirdiler ve yeni çevrimiçi iletişim ve işbirliği araçlarını benimsediler.
Yaklaşan VETFest toplantısının İspanya'da yapılacağı göz önüne alındığında, ortaklık uluslararası sağlık krizinin getirdiği yeni gerçekliğe uyum sağlamak için hazır.

  

Şafaktepe Mah. 125 Cad. No 5 Mamak / ANKARA - 0312 319 1823, Ek Bina 0312 362 3372

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.