ANKARA MAMAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"VETFest projesi e-bülteni ile yayında, VETFest artık içerikleriyle Mesleki Eğitimde ön planda"

"VETFest projesi e-bülteni ile yayında, VETFest artık içerikleriyle Mesleki Eğitimde ön planda"


Avrupa Komisyonu Erasmus + Programı tarafından finanse edilen VETFest isimli merkezi proje, Ekim 2019 - Eylül 2021 tarihleri arasında Avrupa genelinde uygulanacak, Ulusal ve Uluslararası Mesleki Eğitim ve Öğretim Ağları için 12 Etkinliğin planlandığı bir projedir. Proje, 5 ülkeden (Portekiz, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye) 11 ortağın oluşturduğu konsorsiyum tarafından uygulanmaktadır. Türkiye'den ise Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ortaköy 80.Yıl Ortaköy MTAL ortaklığında çalışmalarına başlayan VETFest, ülkemizde Mesleki Eğitim kapsamında iyi örnekleri diğer ortaklarımızla paylaşmak, iyi örneklerin ve projelerin yaygınlaşmasını sağlamak, Avrupa'daki uygulamalardan Mesleki Eğitimimize faydalı çalışmaları aktarmak gibi büyük bir fırsatı sunmaktadır.

Ayrıca Mesleki Eğitim çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu zorluklar; mesleki eğitim enstitüleri arasında sınırlı çalışma ekibi ve iyi uygulamaların değişikliği, mesleki eğitim mezunlarının sosyal tanınırlığının düşük olması, mesleki eğitim kurumlarının, eğitmen ve eğitim alanlarının uluslararasılaşmasının düşük olması, mesleki eğitim kurumlarının EQAVET gibi kalite izleme mekanizmasının uygulanmasındaki güçlükler, mesleki eğitim eğitmenlerinin bilgilerinin güncel olmaması vb. tespitleri içermektedir.

VETFest bu zorlukları 4 temel hedef ile aşmayı amaçlamaktadır;

1. Ulusötesi mesleki eğitim sağlayıcı ağı oluşturulması.

2. Sınırötesi işbirliğinin iyi uygulamların değişimi ve uygulanması için güçlendirilmesi.

3. AB araçlarının uygulanması için meslek danışmanlık yoluyla Mesleki eğitim kalitesinin iyileştirilmesi, yani EQAVET temelli çalışmaları desteklemek.

4. Mesleki enstitülerin içselleştirme eylemleri ve öğretmenlerin profesyonel gelişmeleri içinde EQAVET asistanlığı yapmaktır.

VETFest projesi kapsamında yaptığımız ve yapacak olduğumuz, iyi örnekleri, broşürleri, haberleri, projenin web sitesini siz değerli paydaşlarımızla paylaşmaktan memnuniyet duymaktayız. Avrupa'nın en büyük bütçeli Erasmus+ projelerinden bir olan VETFest projesinde ülkemizi en iyi temsil etmek adına yaptığımız paylaşımları kurumlarınzca web sitenizden, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmanızı rica eder, verdiğiniz destek için şimdiden teşekkür ederiz.

E-Bülteni indirmek için bağlantıya tıklayınız.

Şafaktepe Mah. 125 cad. No 5 Şafaktepe İlkokulu Yanı Mamak / ANKARA - 0312 3191823

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.